Kurs Başvurusu için tıklayınız

ATA MODELİ

Ata model uçağın yapılması ve uçurulması hakkında teknik bilgileri şekiller ile açıklamayı amaçladık. Model uçağının planı toplu iğne batacak şekilde düz bir zemin üzerinde gerdirerek dört bir köşesinden tutturunuz. Planın bozulmasını istemiyorsanız plan üzerine şeffaf naylon seriniz. Model uçağın yapımında gerekli olacak çekiç, eğe, kıl testere, maket bıçağı ve toplu iğne gibi malzemeleri hazırladıktan sonra, model uçağın yapımında kullanılacak ıhlamur çıtaları zımpara ile temizleyin. Planı dikkatle inceleyiniz.

 

İyi çalışmalar…………!

KANAT İNŞAATI :

a) Kanat (Sinir) profillerini lazerle kesilmiş ıhlamur levha üzerinden maket bıçağı ile keserek çıkartınız.

b) Kanat inşaatını yapmak için 2x4 ölçüsünde olan çıtaların birini hücum kenarı oval,diğerini firar kenarı için üçgen hale zımpara ile getiriniz. Plana toplu iğneler yardımı ile monte ediniz.

c) Hazırlanmış olan kanat profillerinizi 90º lik açılarla planın üzerindeki yerlerini ölçerek hücum ve firar çıtalarına tutturunuz.

d) Profillerinizin alt ve üstündeki 2x2 ölçüsündeki lonjoron çıtalarını yerlerine takınız kanat uçlarını ve destek üçgenlerini ıhlamur levha üzerindeki yerlerinden   kesip   yapıştırınız.

e) Hazırlamış olduğunuz kanat inşaatını zımpara ile tesviye ederek pürüzsüz hale getiriniz. Sağ ve sol kanatları planlardaki işaretli yerlerden kesip orta kanadı toplu iğne ile  sabitleyiniz. Sağ ve sol kanat uçlarından 6 cm  yükseklikteki destek parçalarını koyarak , üçgenler ile birlikte yapıştırınız.

 

YÜKSELİŞ  VE  DÖNÜŞ DÜMENİ İNŞAATI

Resimde  olduğu gibi yükseliş ve dönüş dümeni 2x2 mm kalınlığındaki çıtalardan oluşmaktadır. Plandaki ölçülere göre keserek toplu iğne yardımı ile yapıştırınız. Kurumaya bırakınız.

    

Devamı için tıklayınız....

  Kocaeli Üniversitesi Havacılık Kulübü Web Sitesi © 2009